Deli Hösün 6 “Kış gelse de şele bir ğazilbenet yapıp yisek!”

Bir garip Antekeli Deli Hösün  Kış gelse de şele bir ğazilbenet yapıp yisek!Esnaf Sarayı’na düğüne dö’vetlidik. Çok ğalebe olur deyin erkenden gidik, ön sıradan yer kapıktık avrattan barabar. Eyyiken de erkenden geliğik. Hörşüt Ağa Anteke’de adam komayık çağırmadık! Adam adam üstüne. Döller ortalıkta gezo. Fer’ünün biri yanıma gelik panturunumu çekiştiro:

- Ammi, ammi. Tekle çüt!”

Akli sıra benden mişmiş çekirdeği oynacı. “Yörü bre akrüt” deyip ensesine bir tene şapladıcıdım ki baktım babası Koca Kelle Ökkeş bene bako. Başını sıvazlıyomuş kimi yaptım.

Nikeh kıyıldı. Leymunete dağıdıldı; yanında da iki püsküvit arasına konuk lokum… Benim avrat ta kibar tamana; leymuneteyi farıksız içemezmiş. Gettim kene bir tene farık buldum getirdim. Kurbat çalgıcılar da o ğader gözel çalolar ki, Topal Hedice bile kağık oynuyo. Carra Memekli Melehet te barmağını şaklada şaklada göbek ato. Lülülüş çeken çekene, ha ha çeken çekene…

“Haa ha çarşıda var teneke,
Haa ha yörüyo seke seke,
Haa ha bize göz değirenin
Haa ha gözünü horuz keke”
Lü lü lü lü lüş…

Gelinden damadı da görücün. Damat karkişe benziyo, gelin desen hem bodur hem de barmil kimi. Haspaya dakmadıkları kalmayık. İki kolu enteşe doluk, gerdanı da beşibirlik. Bir de, sankilem bulunmaz nö’met kimi, kenin öçün babasına ottuz bin lera hak verikler. Viliy, nolo ki bunca buturluk? Arap yağı bol bulunca orasına burasına sürermiş. Zengin arabasını dağdan aşırımış, fıkere de düz yolda yolunu şaşırırmış misali. Bre aman yoho, benimki de boş hanek hanı. Bokuma! Alan razı veren razı. Bene nolosa? Bakom şele kenlere kefleri beyde yok! Kurbatlar çaldıkça kırnatayı “bre ale yo” deyip çipiği basolar.

Birden bir gümbürtü koptu. Sarhuşun biri düğünü bastı elağlem. Meğersem gelinin eski kırığımış. “Yidirmem seni bunlara Aşegül” deyin çıt çıt çığırıp, sandelyeleri deppemize deppemize fırcıtodu. Derken sülahler patlamaya başladı. Ortalık Kel Ali’nin bağına döndü. Allah bin ciza vere seye ta Hörşüt Ağa. Çağıllık mahallesinden kız alırsan bele olur aha.

Gelinin kardaşları dekme tokat döyüp dışarı atolardı ki herifi, cendermeler yetişti. Ben, beynime yidiğim sandelyeden, yerlerde debelenom. Kaffamı yekindirdim; abov! Benim avrat tuvarın kinarında dinelip tamaşa edo. Memeh memeh sürünerekten yanına gettim.

“Kele enme enmeye ciyerine bes, beleni mi arıyon?” dedim kene. Kağdım yerden, “Yörü kele, kaçak gidek. Ölücük bre burda!” Cebime koduğum lokumun da acvesi çıkık. Üstüm başım dıbık oldu.

“Şeyleyin arkardaşlar! Yol verin iki habbe” deyip ğalebeliği yire yire Kurtuluş Ceddesi’ne attık biz bizi. Düğüne mi geliğik, harbe mi geliğik ağnamadım. Konduranın tekini de ğaybediğim eyyi mi? Na’net olsun. Yengi alıktım keni konduracı Azmo’dan. Eve ğader seldür süldür gettim kalan. Ayağıma cıncık batıcı deyi ödüm koptu.

Akşam atlattığımız badreden soğna sebbehleyin avrattan havuşta oturok. Amma ben kaffamı tutamıyom. Dayak yiyik kimi bedenimin her tarafı ağıro. Kellem desen, görsen keni yumurta kimi şişik. Kağım kene yesminyağı sürüm bir habbe. Halbise ekmek çeyneyip kosadım şindiye enikti şişi. Kellemin yarıldığına acımıyom da, yeppizyengi konduranın tekini yitirdiğime çalkanom. Bir zine dölü çıktı, ortalığı fenifettar etti; kelb oğlu kelb. Geline urub altın dakıktım. O da aradan sellere getti. Külli hasar yani ağnayacağın.

Avrat ta oturuk, hal yaz eğirdiği yünlerden corap öro. İğlerin birini soko, birini çıkaro. Benim de hiç aklim ermez şo örgü işine. Tel tel yünleri gördüğüm bille aklime ğazilbenet geldi.

- Kele avrat. Kış gelse de şele bir ğazilbenet yapsak ta yisek.
- Bre nanca sümdüksün. Akline yimekten başka bişi gelmiyo.
- He dinime! Şo emekli maaşimi alak ta, kış gelo kalana; gidek belben alak, bekmez alak; tehne, kuru incir alak. Bir katremiz de kavırga kavırak.

Heydi döeler… Kendinize mıkiyet olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boşluğu Rakamla Doldurunuz *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>