Kasım 2013 Sayı 77 Editör

100. Kuruluş Yıldönümünde Antakya Lisesi Mezunlar Günü

Geçtiğimiz günlerde, tam tarih vermek gerekirse 27 Ekim 2013 tarihinde Antakya’da önemli bir kutlama gerçekleşti. Antakya Lisesi’nin kuruluşunun 100. yılı kutlandı ve bu anlamlı özel günde hayattaki en eski Antakya Lisesi mezunları ile günümüzdeki son mezunları bir araya geldi.

Ülkemizde çok az liseye nasip olan bu kutlama, şehrimizin dünyaca tanınmış lezzeti “künefe” ile taçlandı ve her yıl Ekim ayının son Pazar günü, Antakya Lisesi Künefe Günü” olarak kutlanması kararlaştırıldı.

Bu işin önderi ve her iki anlamda da sponsoru olan Sayın Keskin Keser, bir Antakya Lisesi mezunu olarak kıvancını dile getirirken, eğitim kurumlarına aidiyet hissinin bir şehrin gelişmesinde ne kadar önemli yer tuttuğunu bizlere gösterdi. Emeği geçen herkese teşekkür etmek adettendir, ancak bu etkinlikte en aslan payı muhakkak ki Keskin Keser’e düşer.

Kökleri eskilere dayanan kurumların, kurucularının ve ona hayat veren yeni nesillerin sağlam yetişmesinde, hayata atılırken başarı şansını artırmasında ne denli önem arzettiği inkar edilemez. Bilindiği gibi, Osmanlı İmparatorluğu’nun 19. yüzyılın ortalarından itibaren başlatmış olduğu eğitim reformlarının bir tezahürü olarak büyük vilayetlerde İdadi ya da Sultani Mektepleri (yani lise) açılması uzun bir süreç içerisinde tamamlanmıştır. Bu reformlar çerçevesinde Antakya’da da İdadi ve Rüştiye mektepleri açılmış, modern eğitim başlamıştır.

Antakya Lisesi, Hatay Fransız işgali altındayken, “Lycee d’Antioche” adı ile eğitimine devam etmiş ve 1939’da Hatay’ın Anavatana katılımından kısa zaman sonra Türkiye’de liseler arasındaki sıralamada üst sıralara yükselmiştir.

Ayrıcalıklı olmak güzeldir. İnsan övünerek, iftihar ederek lisesinden bahseder.

İşte 27 Ekim 2013 Pazar günü ilkini gerçekleştirdiğimiz Antakya Lisesi Mezunlar Günü, böyle bir gündü. “İftihar edilecek” bir gündü.

Saygılarımla,

Kasım 2013 Sayı 77 Editör” İÇİN 1 YORUM

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boşluğu Rakamla Doldurunuz *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>