Deli Hösün 8 “Hop olsun, deve loğ olsun”

Bir garip Antekeli Deli Hösün  8 "Hop olsun, deve loğ olsun"Ben Mennüş. Hösün’ün avradıyım. İsmim aslen Menekşe de, herkiş beğe Mennüş der. Zatan bu Antekeliler herkişe ya bir kulp bulur lağap dakar ya da ismini deniştirerek söler. Anamın da adı Sebehetti, Sebbüh dellerdi kene. Hösün’e de bir Anteke Deli Hösün der amma niye deller, inan bilmem canımsın.

Hösün’ü merağedosanız, sizden yırak böğün çok hasta. Maatterin konuşmaya takati yok. Görsen keni sekaratta bellersin. Dün hiç bişisi yoktu halbise. Birisi kene sehir mi yapık nedik, herif bir dakke içinde döşşeğe düştü. Hiç bişi yimiyo, içmiyo. Ma’dem almıyo deyip duro; beni çalkıyo. Sebbehten kene bir bardak sıcak oralet yaptım içmedi. Tehne bekmez kodum öğüne, sobada maşanın üstünde cara peyniri kızdırdım ale gözel, yimedi. Kağ seni doktura götürüm diyom, getmiyo. Ezahanadan elaç alım diyom, yok diyo. Kıreyniliği tutuk böğün. Korko ellaalem para gider deyin.

Bütün Antekeliler bele deyil mi? Ölüller beş ğuruş paraları gidici diye. Bir ahpabının düğenine gidersin, şele hoş beş edim diye. Başlar sene ağlamaya; yok efendim kesatlık varmış da, mal satamıyomuş ta, zor geçinolarmış ta! Yoho ben senden para mı istemeye geliğim? Seni ahpap bildim; geldim iki habbe hanek edim dedim, akli fikri parada. Belliyo kenden para istecim.

İş akil vermeye geldiği bille, kenlerden akillisi de yoktur ha. Sene bol bol akil veriller. Ammaaaa, iş paraya geldiği vahıt göremezsin kenleri ortalıkta. Heppisinin cebinde akrep var. Amma kenlere beleş bişi versen hiiiç yok demezler canımsın. Hop olsun, deve lop olsun. Beleş mezer bulsalar içine geçeller. En böyyük felsefeleri (amma gözel laf ettim ha!) “nerde beleş, orda yerleş.” Birine yıkılmayı da ele çok severler ki! Dedikodu, boş hanek ve haset kenlerde. Ne iş yaparlar, ne de iş yapanı korlar. Hemmen seye bir köstek koyarlar. Şele bir maddi getirisi çok olmıyan bir iş yapım dersin, püşman yidirirler seni. “Bre allah seni deli mi edik”, “paran çok, aklin yok ellaalem,” “bre nedicin keni,” “başını belaya mı sokucun, otur oturduğun yerde,” “seye mi kalık” kimi söz söleyip seni çaydırırlar.

Heee, az daha unudodum bak. Bir de en sevdikleri söz canımsın, “bene ne yoho” “bene elleşmeyen yılan bin yaşasın!” Suya sabına bulaşmayı hiç semmezler. Ucu kenlere dokunmazsa senden eyyisi yok.

Bir de herşiyi bililler ha! Bilmedikleri bişi yoktur. Herşiden ağnarlar, canımsın. Anteke’de herkeş her konuda herşiyi bilir, herşi hakkında sene akil verir. Her konuda söz sahebidirler. Bellersin kenleri dört tene ünüversite bitirikler. Seğe bir ağnadmaya başlar, çütçülükten akil verir, bellersin keni ziraatçi. Halbüse hayatında toprağa bir çiçek bilem ekmeyiktir. Ömründe bir daş daşımayıktır; bir ağnadır seye, inşaatçılıktan akil verir. Bellersin mimar, mühendis.

Söz yimeye, yimek yapmaya gelse hele. Breh, breh… Avradı erkeği, hepsi dünyanın en eyyi aşçısı. Gurme bellersin kenleri. En gözel yimeği yapsan kenlere, olmayık deller, duzu yok deller, eşkisi yok deller, illa bir mahna, bir kusur bulullar. Geçen gün ağzınıza layık, fırında ıspanaklı katıklı ekmek bişitttiriktim. Dedim yanına da bir mahulta yapım, bir de çelem turşusu koyar yirik. Viliy, Cemmülcük görük beni Kör Sait’in fırınında. Kal neymiş, ıspanağı iri doğrayıkmışım, zeytini de nanca az koyukmuşum katığın. De heydi bakalım. Sanki kendi çok eyyi yimek yapomuş kimi. Halbüse herifi keni dayak aşı yapık yimek yapmayı bilmiyo, yaptığı her yimeği yakıp horrak edo diye…

He canımsın; kimseyi de beğenmezler. Herşiye bir ehtiraz, bir ehtiraz. Ne sölersen kenlere, yok; ille kenlerin fikirleri! Çünkü herşinin doğrusunu bililler ya? “Aha bak, burda bele yazo işte” dersin, gösterirsin, “yok efendim, yangış yazo” deyip gine ehtiraz ederler. Eynatçılıkda da üstlerine yoktur.

Bele işte bu Antekeliler. Bu saydığım huyları hariç (geriye ne kaldısa kalana) eyyi insanlardır heppisi. Laf Hösün’ün hastalığından nere geldi. Ne vahıttır söleyim diyom kısmet bögünemiş. Heyirlisinden Hösün eyyileşse kalan. Zere bu herifin hastalığı hiç çekilmiyo.

Nasıl diyodu Hösün? Kendinize mıkiyet olun. Heydi döeler, canımsın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boşluğu Rakamla Doldurunuz *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>