Haziran 2014 Sayı 84 Editör

Geçtiğimiz günlerde Soma’da herkesi derinden etkileyen ve elemlere gark eden büyük bir felaket yaşadık ve bu kazada 301 madencimizi şehit verdik. Tarihimizde karşılaştığımız en büyük facia belki bu olmayabilir, Allahuekber Dağları’nda şehit olan binlerce insanımız ve daha niceleri… Ancak modern çağda 21. yüzyılda hiçbirimizin Soma maden kazası için bir bahanesi ya da mazereti olamaz. Birilerini sorumlu tutmak, birilerini suçlamak ya da günah keçisi bulmakla bu tarihi yüzleşmenin sorumluluğundan hiç birimiz, istisnasız bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kurtulamayız. Bilim ve teknolojinin bu denli hızla ilerlemesi, her türlü iletişim ve bilişim tekniklerinin gelişmesi karşısında hâlâ eski yöntemler, eski yaklaşımlar ve biraz da tevekkülle bu işler olmuyormuş; gördük.

301 Somalı boş yere ölmüş olmasın! 301 Somalı şehit madencinin ruhları ancak ve ancak bundan sonra ülkemizde hatta Dünya’da hiçbir madenci ölmediği takdirde huzur bulacaktır. Hiçbir iş kazası olmadığı takdirde onlar boş yere ölmemiş olacaklardır. Bir düşünürün “küçümsediğim her şey için çok büyük bedeller ödedim” sözü bizim toplum olarak muhatap olduğumuz vecizedir. Zaten kazalar da hep bu küçük ihmaller, öngörüsüzlükten kaynaklanır. 301 insanımız alınacak küçük tedbirler sayesinde hayatta kalabilirdi.

21. yüzyıl, “ben halettim” “bağladım işi”, “şimdilik idare eder” gibi bize özgü tedbirler, yani eskimiş alışkanlıkları terk etme çağıdır. 301 şehit Somalı yeni bir çağ açmıştır. 21. yüzyıl, ülkemizde 14 Mayıs 2014 Çarşamba günü başlamıştır. Fert olarak sorumluluk alanımızda olan her durumda insan hayatı, insanlık onuru ve çevre duyarlılığı içinde yaşama azmi içinde olmalıyız. Mutlak bencillikten kurtulup, bilinçli yaşama kademesine geçmeliyiz.

Söz vermeliyiz. 301 Somalı kahraman! Boş yere ölmediniz; sizleri her zaman hatırlayacağız. Siz kabrinizde rahat uyuyunuz, bir daha ülkemizde maden kazası yaşanmayacaktır; söz veriyoruz. İş kazası olmayacaktır. Kadına ve çocuklara şiddet uygulanmayacaktır. Hayvanlara eziyet edilmeyecektir. Hepimiz söz veriyoruz. Siz boşuna ölmüş olmayacaksınız. Yeni “Andımız” bu olacak; çocuklarımıza her sabah bunları tekrarlatacağız. Modern Türkiye’yi sizin sayenizde yücelteceğiz. Siz boşuna ölmediniz. Yüce Allah ruhlarınızı şad eylesin. Mekânınız Cennet olsun.

Haziran 2014 Sayı 84 Editör” İÇİN 1 YORUM

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boşluğu Rakamla Doldurunuz *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>