Eylül 2014 Sayı 87 Editör

Geçtiğimiz günlerde Hatay’da dünya çapında bir ilk gerçekleşti. Türkiye ile birlikte 18 ülkenin katıldığı Akdeniz Yemek Günleri festivali yapıldı. 3-6 Eylül arası 4 gün süren etkinliğe, 77’si yurt dışından olmak üzere 97 dünyaca ünlü Michelin Yıldızlı aşçı, tatbilir katıldı. Dünyaca ünlü Fransız asıllı İspanyol şef Jean Luc Figueras’nın hepimizi üzen ölümü, adeta zirvede iken bir veda oldu. Onun lezzetlerini en son bu festivale katılanlar tattı.

Akdeniz Yemek Günleri ilkti; ümit ederiz ki her yıl tekrarlanır. Başta, her fırsatta Hatay’ın gelişmesi ve tanınması için fevkalade gayret ve özen gösteren valimiz M. Celalettin Lekesiz olmak üzere, emeği geçen herkese, maddi manevi katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara, onların değerli temsilcilerine, elbette bu büyük olaya duyarsız kalmayarak katılan ve katkıda bulunan Hatay halkımıza gönülden teşekkür etmek bir borçtur.

Böyle uluslararası büyük organizasyonlar düzenlemek çok zor bir iştir. Hele yemek ve ünlü şefler mevzubahis olunca, işin zorluğu bir kat daha artar. Dolayısıyla zaman zaman aksaklıklar ya da o heyecan ve telaş içerisinde yanlışlık yapılabilir. Unutmayalım, biz mozaik kültürüne sahip bir bölgenin insanıyız. Tek tek renkli taşların bir araya gelmesinden bu toplum olduk. Ancak biz tek tek taşların güzelliğine değil, tablonun bütününe bakarız. Biliriz ki, tablonun güzelliği o zaman meydana çıkar. Hatay’ın sadece Türkiye’de değil, dünyadaki bilinirliğine büyük katkı sağlayan bu etkinlik düşünüldüğünden çok daha büyüktür. Akdeniz Yemek Günleri festivali bir Hatay markası olmuştur. Hatay da bir marka kent! Bunun önemi ve değeri çok daha sonra anlaşılacaktır.

Hatay Kültür ve Keşif Dergisi olarak 8 yıldır Hatay’ın tanıtımı ve kültür envanterinin bütün değerleriyle bilinmesi için büyük fedakârlıklarla araştırmalarımıza ve yayınımıza devam ediyoruz. Bu süre zarfında Hatay’da girip çıkmadığımız köy, kasaba, dere, tepe neredeyse kalmadı ancak, yine de kıyıda köşede kalmış, bilinmeyen ya da az bilinen değerlerimiz olduğunu düşünerek çalışmalarımızı gönüllü arkadaşlarımızla ve bizzat sürdürmekteyiz. Yine bu süre zarfında Hatay’da 53.000 küsür kilometre yol katederek yaptığımız çalışma ve gözlemlerle pek çok kimsede olamayacak kadar fotoğraf, bilgi, belge gibi dökümantasyona sahip olduğumuzu söylemek abartı olmamalı. Edinmiş olduğumuz her türlü bilgi ve belge arşivimizi bugüne değin her kişi, kurum ve kuruluşla hiçbir ekonomik çıkar beklentisi içinde olmaksızın paylaşmaktan imtina etmedik. Çünkü, büyük zahmetlerle, Hatay’a dair ne varsa pek çok şeyin doğrusunu öğrenmiş ve bu öğrendiklerimizi paylaşarak, doğruyu göstermenin gururunu hissediyorduk.

Dergimizde sıklıkla Hatay yeme içme kültürü ve Antakya mutfağı üzerine yaptığı çalışmaları yayınladık. Hâlâ, Hatay Keşif ailesi içindeki arkadaşlarımızın bu konu üzerinde çalışmaları olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü biliyorduk ki Antakya mutfağı, kültürü ve zenginliğiyle bilinen bir mutfaktı. Üzerinde durulur ve hakettiği gibi tanıtılırsa, Hatay turizmi ve ekonomisi için bulunmaz bir nimetti. Ve biz bunu önemsiyorduk. Doğrusu, böyle bir etkinliğin tertipleneceğini duyduğumuzda heyecanlanmış idik. Davet dahi edilmemiş olmak burukluk yaratsa da, temennimiz emeklerin boşa çıkmaması yönündedir.

Biz buna inandık ve inanıyoruz. Hatay bir gün dünyaca tanınan bölgeler listesinde üst sıralara yükselecektir. Tarih, tabiat, kültürel zenginlik, ekonomik kalkınmışlık, yetişmiş insan gücü dünyaca ortak kriterler olsa da insanoğlunun evrensel en önemli değerlerinden olan “yemek” kültürü Hatay’ı zirveye taşıyacak birincil unsurdur.

Dünya Hatay lezzetlerini tatmayı bekliyor. Lezzetlerimize sahip çıkalım. Küçük kâr kaygılarıyla otantik lezzetlerimizi bozmayalım. Mümkün olduğu kadar doğal kalalım. İnsanlar bunu hak ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boşluğu Rakamla Doldurunuz *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>