Kasım 2014 Sayı 89 Editör

Hatay Kültür ve Keşif Dergisi’nin 8 yıldır aralıksız ve fedakârca sürdürdüğü görev amacı, sadece Hatay’ın kültür değerlerinin tanıtımı, araştırılması ve okuyuculara ulaştırılması ile sınırlı değildir. Dergimiz aynı zamanda bir arada yaşama kültürünün gelişmesi hususunda gayret ve özveri ile çalışmıştır. Zira yaşadığımız bölge itibari ile tarih boyunca çok stratejik ve o ölçüde de karışık bir coğrafyada olduğu için bu kültürün gelişmesine her daim ihtiyaç duyulmuş ve bunun sağlanması için barış, hoşgörü ve kardeşlik hasletleri ön plana çıkmıştır. Atalarımız ve bizler şunu çok iyi öğrendik. “Barış hiç bir zaman savaşarak korunamaz, barış ancak ve ancak ona duyulan saygı ve insanlığa duyulan sevgi ile sağlanabilir”. Ayrıca şunu da iddia ediyoruz. “Yapılan kültürel çalışmalarla, hatta günlük hayatımızda ve hemen her konuda insanlık barışına katkıda bulunulacak küçük de olsa mutlaka bir imkân vardır. İşte güzel olan bu imkânları bulmak ve çoğaltmaktır.

Sevgili okuyucularımız, yaklaşık 90 sayıdır, unutulmaya yüz tutmuş maddi ve manevi kültür değerlerimizi keşfedip, ortaya çıkarıp, belgeleyip, resimleyerek beğeninize sunmayı kendimize bir görev addettik. Büyük gayret ve fedakârlıklarla bunları yaptık. Hiçbir zaman bir beklenti içinde olmadık. Hatta başkaları gibi hiç kimseden bir övgü, bir mükâfat ya da iltifat beklemedik. Ve asla çizgimizden, kültüre hizmet ülkümüzden taviz vermedik. Hep şunu düşündük ilimizin Antakya ve İskenderun şehirlerinin, diğer ilçelerinin gelişmesi, kalkınması, halkının refahı için gerekli gördüğümüz kültür değerlerinin ortaya çıkarılması gereklidir. Ve halk bu değerlerden haberdar olmalı, bu değerlere sahip çıkmalıdır.

Saygıdeğer okuyucularımız, bir kaygımız vardı; çocuklarımıza kültürel açıdan ne kadar zengin bir ilde yaşadıklarını anlatmak! Bir kaygımız vardı; Hataylılar Hatay ile övünsünler! Bir kaygımız vardı; idareciler bu güzelim coğrafyayı gelecek nesillere daha yaşanası bir şekilde bıraksınlar! Hâlâ kaygılarımız var! Hâlâ gayretlerimiz devam ediyor.

Çünkü Hatay bizim için bir ilden ötedir. Çünkü “Hatay” bizim sevdamızdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boşluğu Rakamla Doldurunuz *

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>